Page 16 of 28 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast
Results 151 to 160 of 275

Thread: Sử dụng phần mềm tạo chart thêu (link download bài số 2 trang 1)

Mon men thỏ non Fumi-chan's Avatar
    Thanks
    0
    Blog Entries
    2
    làm thế nào để cài phần mêm đấy ạ???Xin lỗi chị vì câu hỏi ko liên quan trước nhé!!

Thanks
    0
    Blog Entries
    2
    chị ơi PCStitch Pro 9 thì dùng thế nào ạ???T_T!Em downveeff rồi nhưng dùng mãi ko dcT______________T

Thanks
    0
    Blog Entries
    2

Hướng dẫn cách sử dụng PCSTITCH PRO 9

Vì em ko biết post ảnh sở viết lên thì mọi ng ko hiểu nên em xin đưa link:http://www.vn-zoom.com/f103/pc-stitc...eu-578810.html

HAY CHỨ???Mọi ng shere thêm bản Vietnam nha!
    Last edited by Fumi-chan; 27-06-11 at 16:06.

Thanks
    0
    Blog Entries
    2
    PCStitch Pro The fastest, easiest way to create your own cross-stitch patterns! Everything you need in a Cross-Stitch Program. PCStitch offers a rich feature set. Use different stitch types, including backstitches. The text features are unmatched by any other program, and libraries to help you catalog your favorite pieces. All this, and it is still the most easy-to-use program on the market!

Create an Heirloom! You provide the photo and PCStitch does the rest. The import feature automatically maps the colors in the image to the closest floss colors. It’s as easy as that! In minutes, you will be stitching a picture of your kids, your house, or the family pet!

With PCStitch you can create your own one-of-a-kind design! Turn your cherished photograph into a cross-stitch pattern! Now you can stitch something that no one has ever done before! There's no need to search through magazines or stand in craft stores looking for something unique. Whether you're a beginner or an experienced cross-stitcher, PCStitch is perfect for you!

PCStitch makes creating special, one-of-a-kind cross-stitch projects from your photos or other graphic images as simple as A - B - C. You import it, you print it, and you stitch it!

Import Wizard
    Takes you, step-by-step, through converting any graphic into a pattern. You supply the image, and the Import Wizard does the rest. Start by answering simple questions such as how large you want your pattern to be, and how many colors you want in the design. PCStitch automatically maps the colors in the image to the closest floss colors and creates the pattern for you!
    Where does the image come from? To cross-stitch a photograph, you need to get the picture into your computer. The most common way to do this is with a scanner, but you could also have your photos developed on a CD-ROM. PCStitch can interface directly to your scanner or digital camera, or you can provide your image from a graphic file. PCStitch can work with most common graphic file formats including BMP, JPG, and TIF.

Does it have to be a photograph? PCStitch will work with any picture or clipart image. Patterns can be created with clipart. You will be amazed at the custom patterns you can create by combining your favorite clipart with the text features in PCStitch.

Use your imagination! Once you start, you will be amazed at the number of projects that you can produce. Each can be as customized, or as personal as you want.

If you can picture it, you can stitch it!
    Easy to Use: This is always our number one priority!
    Import/Underlay: Lets you put an image underneath the grid to copy
    Complete Design Tools: Cut, Copy, Paste, Rotate, Flip, Fill, Mirror Mode
    Multiple Stitch Types: Use full, 1/4, 3/4, and half stitches
    Beads: Add Mill-Hill beads to your patterns
    Flexible Backstitching: Attach backstitching to any location in a grid square.
    Multiple Floss Lists: DMC, Anchor, Kreinick & Coats floss lists included.
    Specialty Stitches: Use over 60 specialty stitches such as the Lazy Daisy.
    Create you own Custom Stitches: Design your own Specialty Stitch.
    Professional Quality Printouts: Awesome printouts to stitch from.
    6 Display modes: View the pattern stitches as symbols, stitches, or both.
    Unlimited Zoom Settings: View as much or as little of the design as needed.
    Enhanced Rulers: View rulers as inches, centimeters, or stitch count.
    And Much, Much More... Download PCStitch now and see all it has to offer!

Thanks
    0
    Blog Entries
    2
    Các chị em ơi cho em hỏi, em đang dùng cái PC Stitch Pro 9 đấy ah, em làm xong chart rồi, in xong rồi. Nhưng em muốn tìm cái bảng tính số mũi chỉ để biết đường đi mua chì nhưng k biết coi chỗ nào. Chị em nào biết chỉ em với. Em cám ơn nhiều lắm ah!
    Chị làm thế nào thế ạ??Em ko làm dc h nó bắt mình cầm chuột vẽ mà mình muốn lấy ảnh lên làm thì làm thế nào ạ???Các chị em giúp em với

Cáo già, thỏ deo kính
    Thanks
    20
    mình thấy có bạn hỏi về vẽ đường viền để làm rõ chi tiết mắt mũi..., mình cũng công cụ nào để vẽ cái đó, mà cũng ko thấy ai trả lời đc hết, có ai giúp mình được ko nhỉ

Bon chen lần đầu maiphuong2903's Avatar
    Thanks
    0

Question cách tạo chart

Mọi người làm ơn cho em hỏi cách tạo chart từ một ảnh .jpg được không ạ? Em mời học thêu chưa có nhiều kinh nghiệm. Việc là em có một bức ảnh chibi muốn thêu làm quà nhưng lại không có chart nên không biết canh như thế nào cho phù hợp, Mong mọi người giúp đỡ !!!!!

Cáo già, thỏ deo kính Hoa Muop Dang's Avatar
    Thanks
    0
    Blog Entries
    10
    EM ơi, vấn đề em hỏi đã có tại toppic hướng dẫn sử dụng phần mền tạo chat rồi đó, các bạn đã hướng dãn tỉ mỉ và đầy đủ, em đọc kỹ nha, đừng viết bài mới vội, kẻo bị mod phạt vi phạm thì buồn lắm.
    Hết hạn đính link chữ ký

Bon chen lần đầu
    Thanks
    0

Các kiểu thêu

Cho em hỏi, khi tự tạo chart thêu từ ảnh, trong phần code chỉ, chỉ có các màu chỉ thôi ạ, làm thế nào để biết màu chỉ đó thêu theo kiểu nào ạ, hay thêu theo kiểu nào là tùy thuộc vào mình. (em dùng phần mềm PC Stitch)

Cáo già, thỏ deo kính Hoa Muop Dang's Avatar
    Thanks
    0
    Blog Entries
    10
    Quote Originally Posted by lehaminh1902.nb View Post
    Cho em hỏi, khi tự tạo chart thêu từ ảnh, trong phần code chỉ, chỉ có các màu chỉ thôi ạ, làm thế nào để biết màu chỉ đó thêu theo kiểu nào ạ, hay thêu theo kiểu nào là tùy thuộc vào mình. (em dùng phần mềm PC Stitch)
    em ơi, khi tạo chat thì mặc định là thêu full, còn khi em muốn chuyển thành haff hay kiểu khác thì phải lựa chọn, chị hay làm như sau: kich chuột vào ký hiệu cần đổi rồi chọn biểu tượng trên thanh công cụ hiển thị ngay trên màn hình, sau đó kích chuột vào chat thì màu em chọn sẽ chuyển sang kiểu thêu mà ... em chọn..... hic không biết diễn giải thế nào ....
    Hết hạn đính link chữ ký

Page 16 of 28 FirstFirst ... 6141516171826 ... LastLast

Tags for this Thread